מה בין ליידי גאגא, הרב קרליבך, קובי בריינט ועוד?

לכאורה, אין קשר בינהם, בפועל – כולם אנשים מאוד מצליחים מאוד בתחומם.

איך זה קשור לבלוג שלי? כי אחד מעמודי היסוד של גישת ה- NLP עוסק ב-מודלינג.

הרעיון לדגום מיומנות של אנשים מאוד טובים בתחומם, להבין איך הם הגיעו להישגים שלהם והיכולת שלנו ללמוד מכך עומד בבסיס ההבנה ש: "אפשרי בעולם – אפשרי עבורי!"

דר' ריצ'ארד בנדלר ודר' ג'ון גרינדר, מפתחי גישת ה-NLP, החלו את עבודתם המשותפת בחקירת עומק של שתי דמויות מפתח בעולם הטיפול האמריקאי – וירג'יניה סאטיר ודר' מילטון אריקסון ובנו מודלים לעבודה על פיהם.

בקורס NLP מאסטר, ישנו פרק שלם על דיגום – מודלינג. אנחנו לומדים כיצד לדגום התנהגויות אצל אחרים וכן, גם לדגום את עצמנו. למשל- אם אני ממש טובה במשהו, אני יכולה לברר כיצד אני עושה זאת, ולשכפל את אסטרטגיית הפעולה שלי לתחומים אחרים בחיי, בהם אני מצליחה פחות.

בשנת 2014, כאשר למדתי בקורס המאסטר, כתבתי את עבודת הגמר שלי, עבודת מודלינג, על שני ספורטאים. באותה שנה התאמנתי לקראת ריצת המרתון השלם הראשון שלי, ורציתי "להכנס לראש" של ספורטאים גדולים, להבין כיצד צולחים אתגר מטורף שכזה, (לפי מפת העולם שלי), כדי לבנות מודל וליישם אותו על עצמי.

ספציפית, ביקשתי לחקור ספורטאים שפועלים בתחום של ספורט יחידני ושהצליחו באתגר שהציבו לעצמם לאחר שלא הצליחו באתגר זה בעבר, כי זה מה שקרה לי. חזרתי מפציעה שהשביתה אותי תקופה ארוכה.

בחרתי לחקור 2 ספורטאים – חנוך רדליך, אחד מרוכבי אופני ההרים המובילים בישראל, שלא הצליח לסיים את אחת מתחרויות האפניים הקשות בעולם – Tour Divide, מרוץ אפניים מקנדה למקסיקו, בתוואי של הרי הרוקי, ושבאותה שנה ניצח התחרות HLC, תחרות האפניים הקשה והארוכה בישראל – מהחרמון ועד אילת, כשבדרך מטפסים על כל הר אפשרי.

הספורטאי השני אותו חקרתי הוא מוטי בן עטיה, שחתר לבדו בקייאק מקפריסין לארץ. מוטי עמד באתגר בניסיון השני, כאשר שנה קודם לכן נתקל בתנאי ים קשים ונאלץ לפרוש.

נפגשתי עם השניים, ראיינתי אותם, הלכתי לשמוע הרצאות שלהם, ובעזרת המידע שאספתי והדרך הנהדרת של ה-NLP לדגום התנהגות, בניתי את מודל הפעולה של שניהם, שאגב, היה כמעט זהה.

את המודל הזה יישמתי על עצמי ובשנת 2015, 4 חודשים לאחר הגשת העבודה, רצתי את המרתון המלא הראשון שלי.

מה הקשר בין האנשים הללו?

אז מה הקשר לליידי גאגא, הרב קרליבך, קובי בראיינט ועוד?

בשנים האחרונות, אני מלמדת בבית הספר שלי ל-NLP גם את קורסי המאסטר. בקורסים השונים אני זוכה לקרוא עבודות מודלינג שנכתבו על ידי הסטודנטים, וע"י כך אני זוכה ללמוד ולאמץ מודלי פעולה נוספים אשר עוזרים לי לגדול ולהתפתח.

למשל: תלמידה שלי, אשר חולה בפיברומיאלגיה, כתבה עבודת מודלינג מרגשת על הדרך בא ליידי גאגא מתמודדת עם אותה המחלה. כבר תוך כדי כתיבת העבודה הסטודנטית החלה לאמץ חלק מהפעולות אותן עושה ליידי גאגא, וחייה כבר קיבלו תפנית חיובית.

סטודנטית אחרת חקרה וכתבה על הדרך המיוחדת של הרב קרליבך להתחבר ולהכנס ללב כל אדם איתו בא במגע. לאחר שזיהתה את הדרך ובנתה מודל, אותה תלמידה נהדרת השתמשה בכלים אלו להגיע ולגעת בכל אחד מהילדים בגן בו היא עובדת – גן לילדים עם צרכים מיוחדים.

זכיתי לקרוא עבודה מצויינת על קובי בראיינט והמחויבות שלו למצויינות כשחקן כדורסל, עבודה שנכתבה על ידי סטודנט שאימץ את אותן דרכים כדי להקים עסק פורח ומשגשג.

קראתי עבודה על המשוררת האמריקאית המופלאה מיה אנג'לו, עבודה שגרמה לי ללכת ולקרוא את ספריה והאוטוביוגראפיה שלה.

והיו עבודות נוספות – אנשים כתבו על סופר צרפתי, על שף אמריקאי מדופלם, על הורים מרגשים ואפילו על אוליביה ניוטון ג'ון.

קרו עוד מספר מקרים מעניינים כשסטודנטים שלי ומקורסים בבתי ספר אחרים, באו לחקור אותי  על דרך הפעולה שלי. זה קרה 3 פעמים עד כה: בחנו איך בניתי את העסק שלי, כיצד אני כותבת פוסטים לבלוג שלי וכיצד אני מספיקה להכניס כל כך הרבה דברים ללו"ז שלי.

הדבר המעניין היה, שעד שלא ישבתי עם הסטודנטים ששאלו שאלות מרתקות, לא באמת ידעתי איך הצלחתי. ברגע שהמודל הובהר, הצלחתי להשתפר עוד יותר.

מעגל המודלינג שלי הושלם כאשר בחודש יוני 2023 חנוך רדליך חזר לתחרות ה- Tour Divide וסיים אותה בהצלחה מרובה. רכיבה של 4,418 ק"מ ב- 16 יממות.

כמובן שהלכתי לשמוע את ההרצאה שלו כשחזר לארץ. לידי בקהל ישב, איך לא, מוטי בן עטיה.

חנוך רדליך

במידה ואתם רוצים ללמוד איך להתבונן, לחקור, לדגום אנשים מצליחים וללמוד מהם, אתם מוזמנים להצטרף אלי לאחד מהקורסים הקרובים.

כל הפרטים – בקישור הזה. פשוט ללחוץ כאן.

 שמחה לראות אתכם אצלי באתר

 

רוצים להשאר מעודכנים?

לדעת ראשונים על קורסים, הכשרות ומחירים מיוחדים?

תשמחו להיות הראשונים לקרוא פוסטים חדשים בבלוג?

אני מזמינה אתכם להרשם לקבלת עדכונים מהאתר.

אני שולחת עדכון בין פעם לפעמיים בחודש.

ובנוסף, תקבלו שני קבצים להורדה: רשימות TO DO ו-10 טיפים לעסק אפקטיבי

כמובן שמתחייבת לא להעביר את הפרטים שלכם לאף גורם. 

נרשמת בהצלחה!