תגידו, מתי עשיתם משהו בפעם הראשונה? אגיד לכם מדוע אני שואלת.

אנחנו, כבני אדם, עובדים היטב עם הרגלים קבועים. זו אחת הדרכים של המח שלנו לשמור על יעילות.

ע"י יצירת הרגלים, אנחנו לא צריכים "לבזבז" אנרגיה על ביצוע הפעולות שלנו. הן נכנסות לשגרה.

למעשה, לא היינו יכולים להתקיים ללא ההרגלים שלנו. הבעיה היא שאם נישאר בהרגלים הקבועים שלנו, לא נוכל להתפתח ולגלות עד כמה רחוק אנחנו יכולים להגיע.

אני מאוד משתדלת להתנסות בדברים חדשים כל הזמן. בין דברים שעשיתי לראשונה לאחרונה ניתן למצוא:

הכנת פסטה ביתית – ממש מהקמח והביצים ועד המילוי והרוטב. שנים חששתי מזה. שאלתי מכונת פסטה מחברה שלי, ואחרי שגיליתי כמה זה מהנה, קל ואפילו מדיטטיבי, הלכתי ורכשתי לעצמי מכונת פסטה. מאז הכנתי פסטה כבר עוד פעמים רבות, כולל עם מתאמן שלי. (אפשר לקרוא כאן את הפוסט שכתבתי על הנושא).

הכנת סושי בבית – אותו כנ"ל. מאז כבר נהיה הרגל כמעט קבוע.

פסטה ביניתי

סושי מעשי ידי

הרצאות לקהלים חדשים – אני מרצה כבר מעל ל- 25 שנים. תגידו שזה ממש לא חדש ולא בפעם ראשונה, אבל הרצאה על נושא חדש או לקהל יעד חדש, בהחלט דורשת גמישות, מיומנויות נוספות, נקודות מבט חדשות. לאחרונה התחלתי סדרת הרצאות לרשות למניעת אלימות, סמים ואלכוהול של עיריית כפר סבא. אני מרגישה שזו זכות גדולה להביא את תכני ה-NLP למסגרת זו.

אני זוכרת את הפעם הראשונה שהתארחתי בפודקאטס. ההתרגשות, אפילו גמגמתי, הכנות, רשימות. אם לא הייתי עושה זאת "בפעם הראשונה" לא הייתי מגלה ש"השד לא נורא כל כך", אפילו ההיפך. מאוד נהניתי ומאז התארחתי בפודקאסטים רבים.  לדוגמא – שיחה על NLP  וכסף, בפודקאסט "המתקצבת" של דבי קצב. להאזנה – לחצו כאן.

עוד יתרונות בלעשות משהו בפעם הראשונה:

כפי שציינתי למעלה, אם נישאר עם ההרגלים הקבועים שלנו לא נוכל להתקדם קדימה.

עשיית משהו בפעם הראשונה מפתחת את המח, מייצרת קשרים נוירולוגים חדשים ואפילו מסייעת במניעת מחלות כדוגמת דמנציה ואלצהיימר.

לא חייבים ללמוד שפה חדשה, למרות שאני ממש ממליצה זאת, אפשר גם ללמוד משחק חשיבה חדש, או לבדוק את יכולתכם בכתיבת שירה.

עשיית משהו בפעם הראשונה מותחת את גבולות האומץ שלנו. לפני כמה חודשים הייתי "נהגת מלווה" לאחר שהבן שלי עבר טסט. לראות אותו מותח את הגבולות, כל פעם נוהג רחוק יותר, נוהג לראשונה בכביש בינעירוני וכו', הזכירה לי את ההתרגשות שחשתי כשהתחלתי לנהוג בעצמי. נזכרתי גם בפעם הראשונה שנהגתי בחו"ל ואת תחושת הסיפוק שהתלוותה לתחושת המסוגלות, שהנה עשיתי עוד משהו חדש.

במסגרת חגיגות יום ההולדת ה- 50 שלי, שתי חברות נהדרות ומוכשרות שלי, יפעת לביא ולילך חן, לקחו אותי לסיור גראפיטי בת"א. זו הפעם הראשונה שאני עושה סיור מסוג זה. האופקים נפתחו, העיניים נפקחו, ההשראה זרמה. בקיצור – עוד דברים נהדרים ש"פעם ראשונה" מעניקה לנו.

סיור גרפיטי לכבוד יום הולדת 50

לעשות משהו חדש, בפעם הראשונה, לא חייב להיות משהו ממש גדול ועצום.

מספיק לבשל מתכון חדש, לצאת למסלול הליכה/ריצה שונה מהרגיל שלנו, ללכת לבד לתערוכה או לסרט, או אפילו לבצע בבית משהו שאנחנו רגילים שמישהו אחר עושה עבורנו בדרך כלל. תחושת העצמאות תמשיך ללוות עוד זמן רב.

החיים שלנו עלולים להיות מאוד משעממים אם ניצמד רק למוכר לנו. בנוסף לכך, אנחנו הרי יודעים שהחיים זורקים עלינו כל הזמן דברים לא צפויים.

היכולת לבחור לעשות משהו בפעם הראשונה תאפשר לכם להתמודד עם מקרים בהם לא תהיה לכם ברירה. החיים כל הזמן מזמנים לנו הזדמנויות (טובות יותר וטובות פחות) להתנסויות חדשות. אני זוכרת את הפעם הראשונה שרצתי עם הילד שלי למיון לתפרים, או הפעם הראשונה שהייתי צריכה להחליף פרטים עם הנהג של הרכב שנכנס בי מאחורה.

כאשר אנחנו מאתגרים את עצמנו באופן קבוע בהתנסויות חדשות, מתוך בחירה, אנחנו מלמדים את עצמנו גמישות מחשבתית, מפתחים את החוסן ומורידים את מפלס הבהלה ומזכירים לעצמנו שאנחנו תמיד הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים לעצמנו ושיש לנו את כל המשאבים להם אנו זקוקים כדי להשיג את התוצאות הרצויות לנו. ככל שנתנסה בכך יותר, נצבור יותר ניסיון ויותר בטחון ביכולות שלנו.

אני מזמינה אתכם לכתוב לי בתגובות על דברים שאתם עשיתם בפעם הראשונה. אשמח לשמוע ולקבל עוד רעיונות.

ואם עוד לא למדתם קורס NLP, גם את זה אתם יכולים לעשות בפעם הראשונה. פרטים על הקורסים הקרובים ניתן למצוא בלחיצה כאן.

 

 

 

 

 שמחה לראות אתכם אצלי באתר

 

רוצים להשאר מעודכנים?

לדעת ראשונים על קורסים, הכשרות ומחירים מיוחדים?

תשמחו להיות הראשונים לקרוא פוסטים חדשים בבלוג?

אני מזמינה אתכם להרשם לקבלת עדכונים מהאתר.

אני שולחת עדכון בין פעם לפעמיים בחודש.

ובנוסף, תקבלו שני קבצים להורדה: רשימות TO DO ו-10 טיפים לעסק אפקטיבי

כמובן שמתחייבת לא להעביר את הפרטים שלכם לאף גורם. 

נרשמת בהצלחה!